Ukraińskie książki fotograficzne - w ramach festiwalu Xprint
Ukraińskie książki fotograficzne.
Pomiędzy historią osobistą a polityką.
Gościnna wystawa w ramach Festiwalu Książek Fotograficznych XPRINT „ Historie prywatne” (www.pix.house/xprint)
kuratorka: Alina Sandulyak
artyści: Alexander Chekmenev, Andriy Dostliev, Vitaly Fomenko, Yulia Krivich, Boris Mikhailov, Victor Kochetov, Misha Pedan, Yulia Polunina-But, Shilo Group
czas trwania wystawy: 24.11.2018 – 1.12.2018
wernisaż 24.11.2018 g. 14:00
wystawa czynna: środa-piątek 12:00-19:00, sobota 12:00-17:00
Pierwsza ukraińska fotoksiążka powstała między 1984 i 1985 rokiem; w ostatnich latach Związku Radzieckiego społeczeństwo nadal pozostawało pod presją, przemieszaną jednak z wyraźnym poczuciem absurdu i bezsensu otaczającej rzeczywistości, co łącznie dawało się odczuć jako pewien dziwny rodzaj wolności. W swojej książce ‘Unfinished Dissertation’ Boris Mikhailov połączył fotografie z tekstami komentującymi codzienne życie Charkowa. Ciąg bardzo osobistych obrazów miesza się z ponurymi krajobrazami i widokami przestrzeni publicznych, budując komentarz o szerszym społecznym kontekście – wszechogarniającej melancholii.
Kolejna fala fotograficznych książek pojawiła się po 2013 roku, w reakcji na rewolucję i następującą po niej wojnę. W większości były to publikacje autorów związanych z charkowską szkołą fotografii okresu sowieckiego. Jednak i młodsi fotografowie zaczęli zastanawiać się nad własnymi odczuciami, opisywać za ich pomocą funkcjonowanie we współczesnych ukraińskich warunkach. Jakie są te zdjęcia? Jak i dlaczego osobiste historie i doświadczenia mogą przekładać się na opis określonego czasu i miejsca? Jak medium książki fotograficznej plasuje się w tym kontekście?